Blog

FIS-SST

Hypersistence Optimizer – czy optymalizacja warstwy dostępu do danych może być prosta?

Za większością aplikacji oraz serwisów internetowych stoi źródło danych (np. baza danych lub pliki z danymi), które przechowuje wszelkiego rodzaju informacje potrzebne do poprawnego funkcjonowania systemu. Zatem komunikacja aplikacji ze źródłem danych jest kluczowym elementem systemu. Za tę komunikację odpowiada warstwa dostępu do danych. W javowym świecie popularnym sposobem implementacji tej warstwy jest mapowanie obiektowo-relacyjne, które polega na odzwierciedleniu obiektowej architektury systemu na bazę danych o relacyjnym charakterze. Najpopularniejszym frameworkiem wykorzystywanym przy mapowaniu obiektowo-relacyjnym jest Hibernate, który jest implementacją standardu JPA. Hibernate jest rozbudowanym i potężnym narzędziem, a co za tym idzie, nie jest prosty w użyciu. Podczas konfiguracji oraz implementacji można popełnić wiele błędów, które w znacznym stopniu mogą wpłynąć negatywnie na wydajność budowanego systemu. Szukanie błędów oraz późniejsza optymalizacja może być bardzo czasochłonna. Z pomocą przychodzi Hypersistence Optimizer!

Imagine having a tool that can automatically detect if you are using JPA and Hibernate properly.” – Hypersistence Optimizer


Hypersistence Optimizer – co to takiego?

Hypersistence Optimizer jest narzędziem do automatycznej analizy warstwy dostępu do danych, które wspiera szeroki zakres wersji Hibernate’a (v.3.3 – 5.4). Procesowi analizy podlega konfiguracja Hibernate’a, mapowanie encji, zapytania do bazy danych oraz Persistance Context. Na podstawie przeprowadzonej analizy otrzymujemy szczegółowy raport na temat problemów znalezionych w aplikacji. Taki raport zawiera między innymi informacje o istotności znalezionego problemu, jego lokalizacji, krótki opis problemu oraz odnośnik do bardziej szczegółowego objaśnienia wraz ze wskazówkami i przykładami. Narzędzie zostało stworzone przez firmę Hypersistence i jest ciągle rozwijane. Aktualnie narzędzie jest w stanie wykryć ponad 50 różnego rodzaju błędów. Hypersistence Oprimizer występuje w dwóch wersjach: pełna i trial. Trial jest darmowy, ale za to bardzo okrojony w porównaniu z pełną wersją. Wersja próbna wyłapuje tylko rodzaj i ilość błędów, nie wskazując gdzie te błędy występują i jak sobie z nimi poradzić. Przed zakupem pełnej wersji dobrym pomysłem będzie sprawdzenie za pomocą wersji testowej czy w tworzonej aplikacji występują błędy.

Pierwsze kroki

Proces instalacji składa się z kilku prostych kroków. Przed instalacją należy upewnić się czy na komputerze zainstalowany jest Maven, który jest potrzebny do zainstalowania narzędzia. Po pobraniu i rozpakowaniu archiwum wystarczy uruchomić plik wsadowy „maven-install”, który znajduje się w wypakowanym folderze. Hypersistence Optimizer zostanie dodany do repozytorium Mavena. Następnym krokiem jest dodanie zależności do pliku pom.xml w projekcie:

Po tym kroku, narzędzie jest już gotowe do użytku. Włączanie analizy odbywa się z poziomu testów jednostkowych. Należy stworzyć test oraz umieścić w nim inicjalizację Optimizera. Może to wyglądać tak:

Jak widzimy użycie Hypersistence Optimizera jest bardzo proste. Podczas inicjalizacji należy podać tylko EntityManager, z którego narzędzie pobiera potrzebne do analiza metadane. Jest to oczywiście najbardziej podstawowa konfiguracja. Możliwości konfiguracji są bardziej rozbudowane. Można między innymi określić jaki obszar warstwy dostępu do danych ma zostać przeanalizowany (konfiguracja, mapowanie lub zapytania), jakie eventy moją zostać wyłapane lub określić co ma się stać z eventem, który został wykryty. Każdy napotkany problem podczas analizy wywołuje zdarzenie (event) związane z właśnie sprawdzaną regułą. Zatem wszystkie problemy, które zostaną wykryte zwracane są w postaci zdarzeń (eventów), które można przypisać do konkretnej reguły i opisu. Domyślnie narzędzie analizuje wszystkie obszary oraz wyłapuje wszystkie napotkane eventy. Autorzy dostarczają szczegółowy opis konfiguracji, za pomocą którego można przystosować narzędzie do swoich potrzeb.

Ostatnim krokiem jest opakowanie domyślnej konfiguracji Hibernate SessionFactory dostarczonym przez twórców dekoratorem. Ten krok jest konieczny jeżeli chcemy aby zapytania były analizowane w czasie rzeczywistym. Gdy korzystamy z Hibernate 5 wystarczy skopiować plik, który znajduje się w folderze ..\configs\META-INF\services do folderu ..\src\test\resources bieżącego projektu. Tak skonfigurowane narzędzie będzie działać w środowisku testowym nie powodując żadnych problemów w środowisku produkcyjnym. W przypadku starszych wersji Hibernate konieczne jest manualne opakowanie SessionFactory. Szczegółowy opis znajduje się w dostarczonym przewodniku konfiguracyjnym.

Optimizer w akcji

Po uruchomieniu testu jednostkowego, w którym został skonfigurowany Hypersistence Optimizer, w konsoli pojawia się raport. Narzędzie testowane było na małej aplikacji do rezerwacji samochodów firmowych.  Otrzymany raport wygląda następująco:

Na podstawie informacji zawartych w raporcie możemy zacząć optymalizować warstwę dostępu do danych. Rozpatrzmy na przykład błąd EagerFetchingEvent, który został zakwalifikowany jako błąd krytyczny. Relacja między rezerwacją a samochodem została zdefiniowana jako wiele-do-jednego jednak nie została podana strategia ładowania kolekcji vehicle.

W przypadku używania relacji wiele-do-jednego oraz jeden-do-jednego domyślną strategią ładowania kolekcji jest FetchType.EAGER. Ładowanie kolekcji EAGER oznacza, że ​dane pobierane są w całości w momencie pobierania ich rodzica, nawet jeśli ich w ogóle nie potrzebujemy. Zalecane jest w takim przypadku używać strategii FetchType.LAZY, która pobiera kolekcję w momencie gdy jest ona potrzebna. Kod po optymalizacji mógłbym wyglądać następująco:

Hypersistence Optimizer wyłapuje potencjalne zagrożenia w warstwie dostępu do danych, które mogą (ale nie muszą!) powodować problemy wydajnościowe. Jednakże są to tylko wskazówki, które można uwzględnić aby wyeliminować istniejące lub potencjalne problemy. Konkretne rozwiązania zależą od złożoności budowanego systemu, dlatego każdy wyłapany problem należy rozważać indywidualnie. Przykładem może tu być EnumTypeStringEvent. W tym przypadku zalecane jest aby typy wyliczeniowe enum zapisywać w bazie w postaci EnumType.ORDINAL. W testowanej aplikacji enumy zapisywane są jako EnumType.STRING. Przejście z EnumType.STRING na EnumType.ORDINAL pozwoli zaoszczędzić trochę pamięci, jednak czytelność kodu oraz czytelność informacji w bazie danych spada. Tu wybór należy do programisty czy zachować czystość w kodzie albo zaoszczędzić trochę pamięci.

Druga część raportu zawiera wyłapane problemy związane z zapytaniami (pojawia się  tylko po uprzednim skonfigurowaniu Hibernate SessionFactory):

W aktualnej wersji Optimizera wyłapywane są na razie tylko 2 rodzaje eventów, jeżeli chodzi o analizę zapytań: PaginationWithoutOrderByEvent oraz PassDistinctThroughEvent. Na przykładzie widzimy, że nawet w tak prostym zapytaniu „select v from VEHICLES v” można popełnić błąd. W przypadku ograniczenia wyników za pomocą setMaxResults należy dodać do zapytania klauzulę ORDER BY.

Podsumowanie

                Ogromna wiedza oraz zaangażowanie autora – Vlada Mihalcea jako rzecznika programistów dla projektu Hibernate, zaowocowało powstaniem świetnego narzędzia do automatycznej analizy warstwy dostępu do danych, jakim jest Hypersistence Optimizer. Pozwala ono zaoszczędzić programistom mnóstwo czasu i siwych włosów podczas szukania przyczyn słabej wydajności aplikacji. Ponadto szczegółowe opisy problemów wraz z przykładami mogą służyć jako baza wiedzy dla każdego programisty.

Autor: Denis Wiesner

Inżynier, programista java z kilkuletnim doświadczeniem zawodowym w backendzie oraz frontendzie. Zainteresowania: metody numeryczne, programowanie równoległe, nowe technologie.

#java #hibernate #jpa #orm #hypersistenceOptimizer #optymalizacja

Formularz kontaktowy

Patrycja Pałus

Office Administrative Assistant

Zapraszam do kontaktu telefonicznego lub mailowego

Newsletter FIS-SST

To continue downloading please subscribe to our newsletter 

Newsletter FIS-SST

Aby kontynuować ściąganie prosimy zapisz się do naszego newsletter`a